Sukcesja

Sukcesja nie jest słowem obcym, jednak w terminologii prawniczej ma szczególne i szczegółowo określone znaczenie. Kryje się pod nią: zarządzanie przyszłością posiadanego majątku (związane z regulacją stosunków majątkowych w sferze zawodowej i prywatnej). Dotyczy ona zarówno osób fizycznych, które prowadzą własną działalność gospodarczą, jak również podmiotów prawa handlowego.

Jednocześnie sukcesja stanowi zabezpieczenie spółki albo firmy, aby nawet w przypadku trudnych wypadków losowych związanych ze wspólnikiem, bądź przedsiębiorcą, firma mogła bez przeszkód dalej funkcjonować.

Jeżeli nie wiesz czy jest Ci to potrzebne lub masz wątpliwości, czy zająć się sukcesją, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań, w tym:

Obsługa prawna firm Wrocław, Prawo spadkowe Wrocław, Prawo gospodarcze Wrocław, Prawo budowlane Wrocław, Dobry adwokat Wrocław
 1. Jakie będą losy firmy w przypadku nagłej, przedwczesnej śmierci właściciela albo wspólników?
 2. Kto przejmie firmę po moim przejściu na emeryturę?
 3. Jak wykorzystać prawo spadkowe z korzyścią dla siebie, aby istnienie firmy nie zostało zagrożone, kiedy umrze właściciel lub współwłaściciel?
 4. Jak duże byłyby długi spadkowe i kto byłby zobowiązany do ich zapłaty (rozliczenia podatku, umowy kredytowe, wynagrodzenia i odprawy pracowników)?
 5. Jak rodzina poradziłaby sobie z utrzymaniem albo odbudową firmy po mojej śmierci?

Nie są to pytania przyjemne, gdyż dotyczą śmierci, jednak należy je sobie zadać, ponieważ ułatwiają podjęcie decyzji o dalszych krokach prawnych związanych z sukcesją.

Sukcesja osób fizycznych, jak i sukcesja podmiotów gospodarczych przynoszą w ostatecznym rozrachunku przede wszystkim korzyści, lecz mogą wiązać się również z zagrożeniami, o których musimy lojalnie uprzedzić. Doradzamy w różnych sytuacjach związanych z sukcesją, lecz mamy głęboką świadomość, że dobrze poinformowany klient, to spokojny klient.

Sukcesja osób fizycznych charakteryzuje się dwoma głównym zagrożeniami:

 1. Kredytem hipotecznym w konkubinacie – ponieważ konkubent nie ma prawa dziedziczenia po partnerze, więc pojawia się problem z przejęciem spadku przez członków jego rodziny oraz ze spłatą nieruchomości;
 2. Kredytem hipotecznym lub innymi obowiązkami kredytowymi – niezależnie od sposobu przejęcia spadku (z dobrodziejstwem inwentarza, wprost), generuje problem ze spłacaniem kredytu oraz przejęciem masy spadkowej.

Na szczęście tam, gdzie są zagrożenia, są również rozwiązania, które podpowiadamy zawsze w kontakcie z klientem fizycznym. Najkorzystniejsze z perspektywy klienta są takie rozwiązania jak:

 1. Testament posiadający zapis windykacyjny lub z wykonawcą testamentowym, gdy spadkobierców jest więcej. Nie każdy chce spisywać testament uznając to za kuszenie losu, jednak dla bezpieczeństwa i zmniejszenia problemów jest to konieczne;
 2. Ubezpieczenia – polisa zabezpieczy spłatę udziału w kredycie lub kredyt;
 3. Małżeńska umowa rozdzielności majątkowej – gdy prowadzisz działalność gospodarczą;
 4. Przesunięcie majątku w rodzinie, w myśl skargi paulińskiej, tj. darowizny majątku jeszcze przed powstaniem wymagalnego zobowiązania.

Żebyśmy mogli pomóc w całym procesie sukcesji konieczne jest dokładne, bardzo szczegółowe ustalenie wysokości oraz własności aktywów i pasywów, jak również ustalenie dokładnego stany prawnego Twojej rodziny.

Sukcesja spółek prawa handlowego (spółek jawnych, partnerskich, akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, jednoosobowych) podlega takim samym zagrożeniom, choć sytuacja w ich rozwiązywaniu jest często bardziej skomplikowana i wymaga pomocy specjalisty. Wiąże się to z faktem, że możesz być wspólnikiem, a nie tylko jedynym właścicielem, więc kredyty, aktywa, długi, zyski, będą wymagały szczegółowego podsumowania i określenia spadkobiercy lub spadkobierców. Wśród rozwiązań problemu w przypadku sukcesji spółek często może pomóc odpowiedni zapis w umowie spółki, określający zasady działania po śmierci któregoś ze wspólników.

Żebyśmy mogli prawidłowo i z sukcesem pomóc konieczne będzie dostarczenie nam kompletu dokumentów i informacji, czyli: bilansu zysków i strat spółki za bieżący oraz poprzedni rok, umowy spółki, analizy finansowej rodziny spadkodawcy, ponieważ daje to obraz jej sytuacji materialnej oraz planów spadkodawcy, informacji dotyczących celów sukcesyjnych wspólników/spadkodawcy, zwłaszcza informacji czy chciałby ktoś z rodziny przejąć zarządzanie w spółce, jak chciał zabezpieczyć rodzinę, czy posiadał ubezpieczenie na życie.

Komplet danych dotyczący zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów handlowych ułatwia pomoc w planach sukcesyjnych na ewentualność śmierci oraz uporządkowanie sytuacji spadkobierców i firmy.

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM