Spółki osobowe

Spółka osobowa to kolejny rodzaj spółki, z jaką można spotkać się wśród szeroko pojętej działalności gospodarczej. Jest specyficznym rodzajem działania, ponieważ w założeniu oparta jest na osobistej, ścisłej relacji pomiędzy prowadzącymi ją wspólnikami. Wśród spółek osobowych można wyróżnić spółki: jawną, partnerską, komandytową oraz komandytowo-akcyjną.

Może się zdarzyć, że w toku działalności będziecie chcieli przekształcić spółkę w inny jej rodzaj. Jest to możliwe i co więcej często okazuje się korzystne, chociaż warto podczas prac nad tym korzystać z pomocy profesjonalistów z zakresu prawa. Przejście z jednego rodzaju w drugi wiąże się bowiem z wieloma formalnościami do wypełnienia.

Obsługa prawna firm Wrocław, Prawo spadkowe Wrocław, Prawo gospodarcze Wrocław, Prawo budowlane Wrocław, Dobry adwokat Wrocław

Jedną z możliwości jest przekształcenie spółki osobowe w kapitałową. Konieczne jest przejście etapów i spełnienie wymogów określonych w Kodeksie spółek handlowych, m.in. stworzenie planu przekształcenia oraz sprawozdania finansowego na dzień przekształcenia. W przypadku zmiany spółki osobowej, np. jawnej albo partnerskiej niezbędne jest jeszcze opinia wszystkich jej wspólników, gdy z kolei przekształca się spółka komandytowa albo komandytowo-akcyjna na zmianę, muszą zgodzić się wszyscy komplementariusze albo akcjonariusze. Musisz też wiedzieć, że warunki takie umowa spółki może (wedle chęci lub potrzeby) zaostrzyć, jednak nie może ich w żaden sposób złagodzić. Istotny jest także fakt, że zobowiązania, które pojawiły się w czasie przekształcenia i odpowiedzialność za nie wspólników wygasają dopiero 3 lata po przekształceniu. Jest to działanie zapobiegawcze, żeby nikt nie mógł uciec w czasie przemian od odpowiedzialności za ciążące na nim zobowiązania, niezależnie od tego, jaką mają one formę.

Nie jest to jedyny rodzaj przekształcenia, w jakim pomagamy i doradzamy. Spółka osobowa ma możliwość przekształcenia się w inną spółkę osobową. Wymogiem jest jednak, żeby za tego typu metamorfozą byli wszyscy wspólnicy. Jeżeli wspólnicy solidarnie prowadzili sprawy przedsiębiorstwa, np. spółki partnerskiej, jawnej, wtedy Kodeks spółek handlowych ułatwia im działania. Ułatwieniem jest brak konieczności stworzenia plany przekształcenia, wyceny majątku, sprawozdania finansowego oraz brak posiadania opinii rewidenta. To sprawia, że proces przekształcenia jest znacznie prostszy oraz szybszy.

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM