Spółki kapitałowe

Spółki kapitałowe są jednymi z popularniejszych, jakie można spotkać na rynku. Polskie prawo reguluje ich funkcjonowanie, zasady powstawania oraz organizacji prawnej.

Obsługa prawna firm Wrocław, Prawo spadkowe Wrocław, Prawo gospodarcze Wrocław, Prawo budowlane Wrocław, Dobry adwokat Wrocław

Najczęściej taką formę działania jako podmiotu gospodarczego wybierają wielkie przedsiębiorstwa, które operują równie wielkim kapitałem do rozporządzania. Wśród nich, co warto przypomnieć, wydzielić można jeszcze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dla nieco mniejszych przedsiębiorców), a także spółki akcyjne (dla większych). Zasady ich powstania oraz działania określają odpowiednie przepisy. Podobnie dzieje się z podstawami przekształcenia, którego można dokonać w ich obrębie. Fakt, że spółki kapitałowe są duże i zasobne nie przeszkadza w ich modyfikacji. Często, przez ich wielkość bywa to bardziej zasadne.

Przekształcenie może skutkować przejściem ze spółki kapitałowej na spółkę jawną albo spółkę partnerską. Aby do tego doszło, konieczna jest zgoda wspólników tworzących zarząd firmy. Sytuacja komplikuje się bardziej, kiedy ma dojść do przekształcenia spółki kapitałowej w komandytową albo komandytowo-akcyjną, gdyż w tym przypadku zgoda większości zarządu to nie jedyne, co jest niezbędne. Potrzeba także akceptacji osób, które zostaną komplementariuszami. Takim komplementariuszem mogą stać się osoby nie chcące złożyć oświadczenia zgody na przekształcenie (lub zostać także akcjonariuszami).

Ciekawym zabiegiem jest również zmiana spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Wymaga to przede wszystkim uporządkowania spraw finansowych, w czym pomagamy, tak samo jak przy kompletowaniu dokumentacji.

Żeby przekształcenie miało sens konieczna jest zgoda ¾ głosów członków zarządu, posiadanie zatwierdzonego sprawozdania finansowego oraz gwarancję, że kapitał zakładowy nowej, przekształconej spółki nie będzie mniejszy, niż kapitał poprzedniej. Dopiero spełnienie określonych wymagań gwarantuje jej powstanie.

Z uwagi na skomplikowane kwestie ujawniające się podczas przekształcania, przyda się nasza fachowa pomoc, która obejmuje zarówno sprawy finansowe, jak i szeroko pojęte zagadnienia prawne.

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM