Przekształcenia

1.Osoba fizyczna prowadząca działalność (zabezpieczamy majątek przedsiębiorstwa)

Prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej jest popularne i coraz bardziej ułatwiane. Przy licznych zaletach wadą indywidualnej działalności jest odpowiedzialność majątkowa za zobowiązana, jakie powstają w ramach jej trwania. Dotyczy to odpowiedzialności własnym majątkiem osobistym. Jeżeli pojawią się długi lub interwencja komornika, wówczas uderza to we własność przedsiębiorcy. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być przekształcenie działalności indywidualnej, prowadzonej przez osobę fizyczną w spółkę, np. osobową, kapitałową. Zyskuje się wówczas z odpowiedzialność majątkową w ramach spółki i nie odpowiada się za jej zobowiązania majątkiem osobistym, gdyż z indywidualnego przedsiębiorcy przedsiębiorca przekształca się we wspólnika spółki.

Obsługa prawna firm Wrocław, Prawo spadkowe Wrocław, Prawo gospodarcze Wrocław, Prawo budowlane Wrocław, Dobry adwokat Wrocław

2. Spółka osobowa

Przekształcenie działalności gospodarczej indywidualnej w spółkę osobową ma sporo korzyści. Wśród nich możliwość pozyskiwania większego, dodatkowego kapitału na rozwój działalności poprzez przyjmowanie wspólników. Po przekształceniu spółka jest lepiej postrzegana na rynku zarówno przez ewentualnych inwestorów, jak i klientów. Budzi znacznie większe zaufanie. W ramach spółki osobowej możliwe są kolejne przekształcenia, które pozwalają na jej prężne działanie lub optymalizację podatkową, jeśli przekształci się ją np. w spółkę komandytową z jednoczesnym ograniczeniem odpowiedzialności majątkowej wspólnika. W takiej sytuacji komplementariuszem powinna być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Korzystne w przekształceniu jest także zabezpieczenie majątku przedsiębiorstwa poprzez zmianę zasad odpowiedzialności związanych ze zobowiązaniami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą. W chwili przekształcenia działalności odpowiedzialność osobista właściciela firmy, czyli odpowiedzialność jego własnym majątkiem, jest zastąpiona przez odpowiedzialność spółki. Przedsiębiorca staje się wspólnikiem i za zobowiązania, które zostały zaciągnięte w ramach spółki nie ponosi odpowiedzialności majątkiem prywatnym. Jeżeli przedsiębiorca nie decyduje się na przekształcenie jego odpowiedzialność majątkowa jest większa, związana z odpowiedzialnością majątkiem prywatnym, a dodatkowo kontynuowanie prowadzenia działalności po śmierci właściciela jest znacznie trudniejsze. Nastręcza wielu problemów związanych przede wszystkim z przejęciem działalności gospodarczej.

3. Spółka kapitałowa

Przekształcenie działalności w spółkę kapitałową niesie za sobą liczne zalety, a wśród nich najważniejsze są korzyści majątkowe. Posiadanie indywidualnej działalności gospodarczej wiąże się z odpowiadaniem za zobowiązania przedsiębiorstwa majątkiem osobisty. Z kolei po przekształceniu w spółkę kapitałową dochodzi do ograniczenia takiej sytuacji. Za zobowiązania spółki odpowiada spółka, chociaż za stare zobowiązania, sprzed przekształcenia nadal przedsiębiorca razem z nowo powstałą spółką. Taka solidarna odpowiedzialność trwa, aż przez 3 lata. Powoduje to, że największe korzyści z przekształcenia mogą mieć te przedsiębiorstwa, które już jakiś czas istnieją na rynku i zdołały się rozwinąć. Za kolejny plus przekształcenia można uznać fakt, że spółka kapitałowa kontynuuje życie jednoosobowej działalności gospodarczej. Gdy proces zostaje zakończony przedsiębiorstwo jest wykreślane z Centralnej Ewidencji, a spółka jest wpisywana do KRS.

Istotne jest, że w chwili przekształcenia spółce zaczynają przysługiwać prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego. Oznacza to, że ulgi i koncesje, które przedsiębiorca otrzymał wcześniej nadal są aktualne i może z nich korzystać.

Przedsiębiorca nie ma przymusu przekształcania się, lecz jest to korzystniejsze dla niego na pewnym etapie działania. Brak zmiany poskutkuje w przyszłości problemami podczas sukcesji działalności oraz zmniejszy możliwości rozwoju. Spółka kapitałowa ma znacznie większe szanse na powiększenie wkładu na inwestycje.

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM