Indywidualna działalność gospodarcza

Nie ma potrzeby od razu, po zadecydowaniu o pracy na własny rachunek, zakładać spółki. Ten etap można odłożyć na później, rozpoczynając swoje działania na rynku od założenia indywidualnej działalności gospodarczej. Na początek jest to wystarczające oraz najbardziej komfortowe. Pod tym hasłem kryje się wiele, a przede wszystkim określenie, że jest to indywidualna działalność osób fizycznych, przynosząca dochody, np. z handlu, budownictwa, usług oraz innych specjalizacji. Warunkiem określenia działania osób fizycznych jako działalności gospodarczej jest prowadzenie swoich zadań w sposób ciągły i zorganizowany. Jeżeli po pewnym czasie prowadzenia działalności zdecydujesz, że czas na coś więcej, możesz przekształcić swoją jednoosobową działalność w spółkę kapitałową (akcyjną albo spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), po tym przekształceniu masz możliwość posunięcia się jeszcze dalej, aż do przekształcenia w spółkę komandytową.

Obsługa prawna firm Wrocław, Prawo spadkowe Wrocław, Prawo gospodarcze Wrocław, Prawo budowlane Wrocław, Dobry adwokat Wrocław

Brzmi to skomplikowanie, lecz w efekcie kolejnych zmian uzyskujesz korzystne rozwiązanie, jakim jest spółka przekształcona. Główną zaletą takiej spółki jest fakt, że posiada ona prawa oraz obowiązki przekształconego wcześniej przedsiębiorcy. Można na tym wiele zyskać.

Żeby sfinalizować przemianę trzeba nową, przekształconą spółkę wpisać do rejestru przedsiębiorców, tj. do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Dopiero w momencie poprawnego wpisu, spółka zaczyna oficjalnie swoje istnienie. Czas na wpis może być różny, w optymistycznej wersji to jedynie 2 miesiące, w pesymistycznej może trwać znacznie dłużej, zwłaszcza, że jest uzależniony od wielu elementów: biegłego rewidenta, tempa działania przedsiębiorcy czy sądu. Jeśli myślisz o kilku przekształceniach, okres oficjalnego działania znacznie się wydłuży.

Wspomnieliśmy już o korzyściach ze zmiany statusu prawnego, jednak nie o wszystkich. Warte podkreślenia jest, że przekształcenie z indywidualnej działalności gospodarczej w spółkę uprawnia do zachowania dotąd posiadanych: zwolnień, ulg, uprawnień na podstawie decyzji administracyjnej oraz koncesji. To ułatwia dalszą pracę. Podpowiadamy dodatkowo: przekształcenie nie zobowiązuje do płacenia podatku VAT, ponieważ nie jest nim opodatkowane.

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM